Rękawice robocze


Kategorie rękawic a poziom ochrony

W zależności od rodzaju ryzyka na jakie może być narażony pracownik podczas pracy, w dyrektywie 89/686/EWG środki ochrony indywidualnej podzielone są na trzy kategorie bezpieczeństwa. Dany podział dotyczy także ochrony rąk.

Kategoria I

Do tej kategorii zalicza się rękawice, które zapewniają podstawowy poziom ochrony

i przeznaczone są do stosowania przy pracach w warunkach niskiego ryzyka.

Rękawice należące do tej kategorii muszą spełniać normę EN420, która określa wymagania ogólne i metody badań dla rękawic ochronnych. Ich zadaniem jest głównie ochrona przed uszkodzeniami naskórka czy temperaturą nie wyższą niż 50°C.

Kategoria II

Rękawice w tej kategorii dedykowane są pracownikom, którzy w trakcie wykonywania pracy narażeni są na średnie ryzyko uszkodzenia kończyn górnych. Do tej grupy zaliczymy środki ochrony rąk zabezpieczające przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz te, które zapewniają ochronę przed ciepłem i zimnem. W przypadku rękawic z kategorii II spotkamy się najczęściej z normą EN388 (rękawice chroniące przed zagrożeniami mechanicznymi). Norma ta ma zastosowanie do wszystkich typów rękawic w zakresie zagrożeń fizycznych i mechanicznych przed ścieraniem, przecięciem ostrym przedmiotem, przekłuciem i rozdarciem.

Kategoria III

W sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia poważnego lub trwałego uszkodzenia dłoni ochronę stanowią rękawice kategorii III. Są one polecane podczas pracy ze szczególnie agresywnymi chemikaliami czy przy pracy pod wysokim napięciem, itp. Produkty należące do tej kategorii to rękawice, które spełniają m.in. normę EN374 (rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi i mikroorganizmami) oraz zarękawki, które stanowią ochronę przedramienia.

Do wyboru do koloru!

Rynek artykułów BHP oferuje bardzo szeroką gamę rękawic ochronnych, które różnią się od siebie nie tylko kategorią, ale też materiałem czy tworzywem, z którego są wykonane lub którym są powlekane. To właśnie materiał wykonania decyduje w dużej mierze o tym, w jakim środowisku i do jakich prac dane rękawice sprawdzą się najlepiej.

Produkty dodane do listy życzeń
Product added to compare.

Ta strona używa ciasteczek. Więcej o ciasteczkach i naszej polityce prywatności dowiedz się w Polityce prywatności