Kurtki


Czym jest oznaczenie WP

Na stronach kurtek typu Softshell można zauważyć oznaczenia takie jak WP 1000, WP 3000 lub WP 5000.

Oznaczenie WP, jest wskaźnikiem wodoodporności (nazwa pochodzi od angielskiego słowa „Waterproof”), innymi słowy jaką ilość ciśnienia wody materiał jest w stanie wytrzymać bez przemakania w ciągu doby.

Liczby odpowiadają milimetrom [mm] wody. Przykładowo, WP 1000 oznacza, że dana kurtka wytrzyma 24-godzinny napór ciśnienia wody o wielkości 1000 mm i nie przemoknie.

Im wyższy wskaźnik tym lepiej, aczkolwiek warto zwrócić uwagę czy kurtka posiada taśmowane/podklejone szwy. Bez nich, kurtka przemoknie w miejscach szwów niezależnie od parametrów.

Czym jest oznaczenie MVP

Parametr MVP (akronim angielskiego Moisture Vapour Permeability) wskazuje na oddychalność materiału oraz określany jest w gramach [g], czyli jak dobrze przepuszcza wodę na zewnątrz kurtki softshellowej.

MVP 1000 oznacza, że około 1000 g wody wyparuje na przestrzeni 1 metra kwadratowego materiału na zewnątrz kurtki. Czynnik ten jest istotny dlatego, że nie dopuszcza, aby pot przylegał do ciała narażając użytkownika kurtki na niechybne przeziębienie.

Wysoki parametr MVP jest szczególnie przydatny w przypadku, gdy planujesz używanie kurtki do aktywności fizycznej.

Co oznacza podana gramatura w opisie produktów odzieżowych?

Gramatura to waga jednego metra kwadratowego materiału określona w gramach [g/m2].

Nie jest prawdą, że im wyższa gramatura koszulki t-shirt lub polo oznacza lepszą jakość. Jakość zależna jest przede wszystkim od rodzaju i splotu materiału, sposobie barwienia i innych elementach produkcji odzieży.

Koszulki o niskiej gramaturze są dobrym wyborem jeśli klientowi zależy na lekkim i przewiewnym produkcie. T-shirty oraz Polo w wysokiej gramaturze są polecane jeśli artykuły reklamowe będą znakowane.

Kurtki zimowe z odblaskami.

Równie ważnym aspektem co ochrona przed zimnem jest dobra widoczność. Ponieważ zimą dni są znacznie krótsze i nierzadko pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki po zmroku. Pracownicy pracujący przy remontach dróg, geodeci, brukarze lub pracownicy, którzy pracują w pobliżu pasa drogowego, powinni zadbąć w szczególności o to, by być widocznym dla innych użytkowników drogi. Dlatego wśród kurtek zimowych warto polecić modele spełniające wymagania normy EN ISO 20471:2013 czyli odzieży ostrzegawczej o intensywnej widzialności.

 

Produkty dodane do listy życzeń
Product added to compare.

Ta strona używa ciasteczek. Więcej o ciasteczkach i naszej polityce prywatności dowiedz się w Polityce prywatności